مزاج شناسی

مزاج شناسی

یکی از گام های آغازین تقرب الی الله، حل مشکل تغذیه و مزاج است. از بعضی از اساتید سیر و سلوک نقل شده است که در مقام تربیت، ابتدا به اصلاح مزاج فرد امر می کرده اند. از طرف دیگر، اصلاح جهات مادّی انسان -که از مهم ترین آن جهات، بدن او است- زمینه را برای رشد معنوی و باطنی او فراهم می کند.
از امام الحکما امیرالمؤمنین علیه السلام نقل شده است که ضمن روایتی فرمود:
...من صفی مزاجه اعتدلت طبائعه، و من اعتدلت طبائعه قوی أثر النفس فیه و من قوی أثر النفس فیه، سما إلی ما یرتقیه، و من سما إلی ما یرتقیه تخلق بالأخلاق النفسانیه، وأدرک العلوم اللاهوتیه، و من أدرک العلوم اللاهوتیه صار موجودا بما هو انسان دون أن یکون موجودا بما هو حیوان، و دخل فی باب الملکی الصوری، و ما له عن هذه الغایه معبر
هرگاه مزاج کسی صفا یابد، طبع او اعتدال می یابد و کسی که طبایع او اعتدال یافت، تأثیر نفس در او قوی می شود و کسی که تأثیر نفس در او قوی شد، به سوی چیزی که او را ارتقا می دهد، بالا می رود و هرگاه کسی به سوی آنچه او را ارتقا می دهد، رفت، به اخلاق نفسانی تخلق می یابد و علوم لاهوتی را درک می کند و چنین کسی وجودش انسانی می گردد و دیگر حیوانی نیست و داخل در باب ملائکه می شود و دیگر تغییر دهنده ای از این حالت برای او وجود ندارد.
حاصل روایت، این است که با صفای مزاج می توان به اخلاق حسن و ادراک علوم لاهوتی و از آن طریق، به انسان شدن [در مقابل حیوان بودن] دست یافت.
در این دوره هشت جلسه ای، سعی ما بر این بوده در این دوره کوتاه، نکاتی برای چهار مزاج بیان کنیم تا افراد با این مباحث آشنا شوند و ضمن تشخیص مزاج خود به صورت دقیق تر پیگیر شوند.

سوالی توسط شرکت کننده ها مطرح نشده است

اطلاعات این دوره

امتیاز این دوره
0 از 0 رای
0 نفر رای دادن
تعداد جلسات 8 جلسه
تعداد دانشجویان 273 نفر
مدت زمان دوره ساعت 04:21:09
زبان این دوره
فارسی
میزان پیشرفت
100%
نوع این دوره
صوتی و تصویری
افزودن به علاقه مندی ها

درباره مدرس

نام مدرس سید روح الله حسینی

✿. مدرس یازده دوره طبع و مزاج مقدماتی و دو دوره شخصیت شناسی تخصصی در فضای مجازی با بیش از 4500 شاگرد ✿. مدرس دوره ی طبع و مزاج غذاها ❀. مدرس دو دوره تخصصی درمان بیماریهای عمومی با حدود 1000 شرکت کننده ✿. تربیت بیش از 120 استاد فعال و مشغول به فعالیت در علم طبع و مزاج ✿. محقق و پژوهشگر علوم اسلامی ✿.نویسنده کتاب درسنامه طبع و مزاج شناسی

کلید واژه ها و هشتگ ها

اشتراک در شبکه های اجتماعی

نفرات برتر